Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy można wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Czy można wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Banki oferują nam w tej chwili cały wachlarz różnorodnych kredytów. Możemy zaciągnąć zobowiązanie finansowe na dowolny cel w postaci kredytu gotówkowego, ale także zobowiązanie na samochód, jeśli zdecydujemy się na kredyt samochodowy. Chyba najpoważniejszym produktem finansowym z tego działu jest kredyt mieszkaniowy. Okres kredytowania zwykle wynosi od 20 do 30 lat. Poza tym, zaciągamy dług w banku na sumę wynoszącą nawet 200-300 tysięcy złotych.

Polacy nie lubią długów

Chociaż tak naprawdę mało kogo stać, żeby zakupić mieszkanie lub wybudować dom bez zaciągania kredytu, to jednak i tak nie jest to dla nas zbyt komfortowa sytuacja. Szczególnie jeśli zobowiązujemy się płacić banku dość wysokie raty przez resztę swojego dojrzałego życia. Dlatego jeśli tylko mają taką okazję, chcą jak najszybciej uregulować swoje zadłużenie, nawet jeśli ma to być zaledwie kilka rat.

Bank określa warunki wcześniejszej spłaty

Zwykle w przypadku kredytów gotówkowych, bądź też kredytów samochodowych, nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby wcześniej oddać całe zadłużenie. Jednak jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, to warunki wcześniejszej spłaty określane są już bardzo indywidualnie.

Niektóre banki nie robią żadnych problemów ku temu, żeby raty były spłacone przed terminem. Jednak ustalają swoistą karencję, że nie może to się odbyć wcześniej, niż trzy lata od momentu przyznania kredytu. Inne znowu bronią się naliczaniem karnych prowizji. Po prostu klienci, którzy chcą ukrócić spłatę naliczonych odsetek, muszą w jakiś inny sposób dać zarobić placówce bankowej. A wiadomo jest, że pierwsze raty zawierają zwykle większą część odsetkową niż kapitałową.

Jeśli bierzemy w ogóle taką możliwość pod uwagę, ponieważ liczymy się z zastrzykiem gotówki w niedalekiej przyszłości (na przykład mamy zagwarantowaną darowiznę, lub też w dany terminie zamykamy lokatę), to warto wybrać bank, który nie będzie robił problemów w przypadku wcześniejszego uregulowania długu. Takie placówki możemy na spokojnie znaleźć w aktualnych porównywarkach finansowych ( https://finanero.pl/kredyty-hipoteczne/kredyty-na-dom/tani-kredyt ). W tego typu narzędziach zawarte są informacje na temat warunków umów kredytowych.

Data publikacji: 10/05/2015
Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię